- Od Nowego Roku wracają niższe limity niektórych zwolnień z PIT – w związku z odwołaniem stanu pandemii od 16 maja 2022 roku, ponad półtorej roku od tego wydarzenia wracają stare limity zwolnień z PIT dla określonych świadczeń pracowniczych. Mowa między innymi o świadczeniach w zakresie szeroko pojętej działalności socjalnej na rzecz pracowników. W artykule można znaleźć szczegóły co do zmian limitów.
- Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w amortyzacji środków trwałych finansowanych z dotacji – upraszczając nieco temat, część dotacji będzie można zaliczyć do przychodów a w konsekwencji wszelkie wydatki w ramach dotacji do kosztów uzyskania przychodów. Zmiana będzie stanowiła uproszczenie dla części przedsiębiorców, gdyż nie będzie trzeba prowadzić odrębnych ewidencji wydatków z dotacji oraz wydatków ze środków własnych w przypadku finansowania środka trwałego. W konsekwencji ułatwi to kalkulację kosztów amortyzacji. Nie będzie konieczności wyliczania współczynnika amortyzacji KUP i NKUP.
- „Zerowy” VAT na żywność przedłużony o kolejne miesiące – temat, o którym dosyć głośno było w ostatnich dniach w mediach. Rząd ostatecznie zdecydował się przedłużyć tarczę antyinflacyjną na żywność o kolejne trzy miesiące (do końca marca). W artykule więcej szczegółów dotyczących między innymi towarów objętych ulgą.
- Ryzykowne praktyki pracodawców w zakresie 50-proc. – temat raczej niszowy, ale ciekawy z punktu widzenia kadrowo-płacowego. Osoby posiadające prawa autorskie do wytworzonego utworu (szeroko pojęci twórcy) zatrudnieni na umowę zlecenie mają prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania aż o 50% przychodu. Obowiązek rozliczenia tej ulgi leży wyłącznie po stronie pracodawcy i nie powinien być przerzucany na pracownika.
- Zakup gruntów ornych i pastwisk własnym celem mieszkaniowym w PIT? – co do zasady po pięciu latach od nabycia lub budowy nieruchomości konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego od zysku ze sprzedaży. Istnieje jednak możliwość uniknięcia tego podatku poprzez przeznaczenie uzyskanych środków na cele mieszkaniowe, zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do celów mieszkaniowych zgodnie z ustawą można zaliczyć: zakup mieszkania, budynku mieszkalnego, budowę domu, nabycie gruntu związane z budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym, a także zmianę przeznaczenia gruntu na budowę budynku mieszkalnego w ciągu trzech lat.
- Termin na złożenie informacji o cenach transferowych przesunięty. Zmiana w stosunku do projektu – przesunięciu uległ termin złożenia informacji TPR. TPR stanowi zbiór informacji o transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz o transakcjach zawieranych przez podatników i spółki niebędące osobami prawnymi z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych).
- Fiskus ma sposoby, żeby przedłużać kontrole – niesprawiedliwe praktyki Urzędów Skarbowych w czasie kontroli, czyli kilka słów o tym jak fiskus obchodzi okres maksymalnych 12 dni trwania kontroli u mikro przedsiębiorców. Czy sytuacja zmieni się na lepsze po zmianie władzy w Polsce?
- Mikrorachunek podatkowy dla większej liczby podatków? – mikrorachunek, który znacie Państwo z tego, że co miesiąc uiszczacie tam wpłaty podatków PIT, CIT lub VAT może zostać rozszerzony o dodatkowe podatki. Póki co pojawił się dopiero projekt rozporządzenia. Mikrorachunek objąłby wówczas między innymi: CIT-8FR, PIT-PZ, VAT-14 oraz kilka innych podatków. Szczegóły w artykule.
Jeśli któryś z tematów w szczególności Państwa zainteresował, zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Zespół Kubiak Consulting